Batman Havadis

Batman Üniversitesinde Bilişim Festivali start aldı

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BİLİŞİM FESTİVALİ ‘DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE SİBER’ ANA TEMASIYLA BATMAN ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE START ALDI.

Batman Üniversitesinde Bilişim Festivali start aldı
253 views
17 Şubat 2022 - 15:10

Türkiye’nin en büyük bilişim festivali, ’Dijital Dönüşüm ve Siber Güvenlik’ ana temasıyla Batman Üniversitesinde start aldı.

Batman Üniversitesi Batı Raman kampüsünde başlayan Uluslararası Bilişim Kongresinde (11C2022) yerli ve yabancı bilim insanları bir araya geldi. Festival kapsamında bilişim çalıştayı, konferanslar, paneller, workshoplar, akademik bildiri kabulleri yapıldı. Burada konuşma yapan Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, üniversitelerin evrensel bilgi üreten yerler olduğunu söyledi.

“Üniversitelerin yerel katkıları vardır ama esas itibariyle üniversiteler evrensel bilgi üretirler” diyen Vali Şahin, “Bu yüzden isimleri evren kenttir ve evrensel bilgiyle bizleri buluştururlar. Bu bilişim günlerinde üniversitemizin bizlere çok ciddi katkılar sunacağına inanıyorum. Çünkü bilişim son 40 -50 yıl içerisinde dünyayı tamamen değiştirdi. Hatta ateşin ve tekerleğin bulunması ya da tarımın bulunmasıyla ancak karşılaştırabiliyorum internetin ve bilişimin bulunmasını” dedi.

Bilginin güvenliği ve kontrolünü sağlamak çok çok daha zor olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Bununla ilgili yeni kavramları Batman Üniversitesi’nin ev sahipliğinde konuşacaksınız. Bunu çok kıymetli buluyorum. Böyle bir ev sahipliğini bu kadim topraklarda ve bu kadim toprakların genç ve modern şehrinde yapmanın çok değerli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir ise yaptıkları çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Demir, Üniversite içerisinde yapılan TEKNOKENT’in bina inşaatının bir sene içerisinde yüzde 85’e ulaştığını söyledi. Demir, “Bu oran peyzaj haricindeki idari binanın yaklaşık yüzde 92’sinin tamamlanmasına tekabül ediyor. TEKNOKENT’in yapımı ile ilgili olarak yapıyor olduğumuz çalışmalarda henüz binası bitmemiş olmasına rağmen 15 aday firma Batman Üniversitesi TEKNOKENT’e müracaat etmiştir. Keza bu çerçevede binanın tamamlanması için Bakanlığımız tarafından 4 milyon liralık ekstra bir bütçe hazırlanmıştır ve TEKNOKENT’in istifadesine sunulmuştur” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.