Batman Havadis

Sahte güneş gözlükleri hastalıklara neden olabilir

HAVALARIN ISINMASIYLA BİRLİKTE YAZ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ VİTRİN VE TEZGAHLARDAKİ YERİNİ ALDI. UZMANLAR SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ KONUSUNDA UYARILARDA BULUNDU.

Sahte güneş gözlükleri hastalıklara neden olabilir
149 views
06 Ağustos 2021 - 13:10

Uzmanlar sahte güneş gözlükleri konusunda uyarılarda bulunarak, sahte güneş gözlüklerinin gözlerde ciddi hastalıklara neden olabileceği belirtti.

Gözü güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruması için tercih edilen güneş gözlükleri, yanlış kullanım sonucu ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Güneş gözlüğü alırken ultraviyole ışınları kesen ve özellikle polarize yansımayı kıran gözlüklerin tercih edilmesini söyleyen Optisyen Erhan Orhan “Zaten biliyorsunuz bu sene bölgemizin havalarının daha çok sıcak olduğundan dolayı güneş direk göze zarar ettiğinden vatandaşlarımızın daha dikkatli olması gerekiyor. Her yerden gözlük alınmaması gerekiyor. Sağlık bakanlığının onay verdiği optisyenlik müessesinden sadece orijinal gözlük alınması gerekiyor. Şimdi piyasada biliyorsunuz işportada ucuz 5 ile 10 liralık gözlük de var. Bunları almamamız gerekiyor. Yani kalkıp ucuza mal edip gözümüzden olabiliriz ondan dolayı buna çok dikkat edelim. Güneş gözlüğü aldığımız da ultraviyole ışınları kesen ve özellikle polarize yansımayı kıran gözlükleri tercih edelim, dikkat etmek gerekiyor bu konuda. İnternet satışlarını önermiyoruz. Çünkü görmeden alındığı zaman göze hem zarar verebiliyor hem sahte ürün gelebiliyor. Bilmediğiniz ürünü alabiliyorsunuz o yüzden internet satışlarını biz uygun görmüyoruz. Hem sağlık olarak hem de maddi manevi olarak dikkat etmek gerekiyor bunlara. Bize danışıp gözlük almaları, hastalarımıza ve vatandaşlarımıza daha faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Havaların çok sıcak olduğunu söyleyen vatandaş Sevda Orhan ise “Gerçekten hava çok sıcak. Bu yıl gerçekten aşırı sıcak geçen senelere göre. Gördüğünüz gibi güneş gözlüğü takıyorum, buzlu suyum her zaman yanımda. Bu şekilde sıcaktan korunmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.