Batman Havadis

İzmir depreminden sonra tedirgin olan vatandaşlar binalarına sağlamlık testi yaptırıyor

İZMİR’DE MEYDANA GELEN 6,6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMİN ARDINDAN BATMAN’IN SASON İLÇESİNDEKİ BAZI VATANDAŞLAR, OLASI BİR ŞİDDETLİ DEPREME KARŞI EVLERİNİN DAYANIKLI OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN BİNALARINA SAĞLAMLIK TESTİ YAPTIRMAYA BAŞLADI.

İzmir depreminden sonra tedirgin olan vatandaşlar binalarına sağlamlık testi yaptırıyor
161 views
05 Kasım 2020 - 14:00

İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Batman’ın Sason ilçesindeki bazı vatandaşlar, olası bir şiddetli depreme karşı evlerinin dayanıklı olup olmadığını öğrenmek için binalarına sağlamlık testi yaptırmaya başladı.

İzmir’de yaşanan deprem ülke genelinde birçok vatandaşı tedirgin etti. Yaşadıkları binaların durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlar, binalarına sağlamlık testi yapmaya başladı. Sason ilçesinde yaşadıkları binaların durumunu öğrenmek isteyen bazı bina sahipleri, yapı denetim uzmanlarına başvuruda bulunarak binaların sağlamlığını test ettirdi. Sason’da binasına dayanıklılık testi yaptıran vatandaşlardan Tahsin Çelik, uzmanların bina zemininden aldıkları numunelerle dayanıklılık tespitini iki farklı yöntemle yaptığını belirterek, binalarda güvenle kalabilmek için test yaptırmanın önemli olduğunu ifade etti. Çelik, “Uzmanlar, iki farklı yol izleyerek sağlamlık testini yapıyor. Birincisi ‘Karot alma’ yöntemi. Binanın alt kat ya da uygun katlarından betonlardan karotla numune alınıyor. Alınan numuneler yapı ve zemin laboratuvarına götürülerek buradaki makinelerde basınca tabi tutuluyor. Basınca dayanamayan karot örnekleri kırılıyor. Bu binanın riskli olduğunu gösteriyor. Diğer yöntem ise binaların zemininden alınan numunedir. Bu yöntem ise binanın zemininde bulunan alanın taşıyıcılığı ölçülüyor. Evlerimizde korkmadan yaşamak istiyoruz. Bundan dolayı yaşadığımız evin ne kadar sağlam olduğunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.