Batman Havadis

İklim değişikliğinin en büyük örneği Batman’da gerçekleşti: Badem ağaçları kış ortasında çiçek açtı

BATMAN’IN GERCÜŞ İLÇESİNDE, MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE SEYREDEN SICAK HAVALAR NEDENİ İLE BADEM AĞAÇLARI ERKEN ÇİÇEK AÇTI. ÇİFTÇİLER, HAVALARIN TEKRAR SOĞUYABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI ÜRÜNLERİNDEN İYİ VERİM ALAMAYACAKLARINDAN ENDİŞELİ.

İklim değişikliğinin en büyük örneği Batman’da gerçekleşti: Badem ağaçları kış ortasında çiçek açtı
138 views
15 Şubat 2021 - 10:00

Batman’ın Gercüş ilçesinde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar nedeni ile badem ağaçları erken çiçek açtı. Çiftçiler, havaların tekrar soğuyabileceği ihtimaline karşı ürünlerinden iyi verim alamayacaklarından endişeli.

Gercüş ilçesine bağlı Yüce köyünde güneşli günler yaşanırken, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi nedeniyle badem ağaçları çiçek açtı. Şubat ayında bademlerin çiçek açması çiftçileri, tedirgin etti. Çiftçiler, erken çiçek açan bademlerin zarar görmesinden endişe ediyor. Köy sakinlerinden Hüseyin Yılmaz, sadece badem ağaçlarının değil, diğer tüm ağaçların şubat ayında çiçek açmasının normal olmadığını söyledi. Yılmaz, “Normalde şu an yalancı baharı yaşıyoruz. Bu yalancı bahar son dönemlerde sık sık karşılaştığımız bir durum olmaya başladı. Yalancı bahara aldanarak erken açtı badem ağaçların çiçekleri. Daha kış ayı bitmeden çiçek açması iyi değil, yarın öbür gün havalar soğusa, don ve soğuk hava olursa bütün meyve ağaçlarımızdan iyi verim alamayacağız” dedi.

İhsan Öner isimli çiftçi ise badem ağaçlarının erken çiçek açmasının kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. Öner, “Normalde bu ayda çiçek açma ihtimali yok. 5 senedir bu yalancı baharı yaşıyoruz ve bu yüzden meyve ağaçlarımız erken çiçek açıyor. Bu yüzden iyi bir verim alamıyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.