Batman Havadis

Güneydoğu’da yaşanan kuraklık, çilek ve böğürtlen üreticisini zor duruma soktu

HİBELİ ÇİLEK DESTEĞİYLE İLÇEDE ÇİLEK ÜRETİMİ YAPAN ÇİFTÇİLERDEN DENİZ KAHRAMAN, GEÇTİĞİMİZ YILLARDA BU DÖNEMDE YURT İÇİ VE YURT DIŞINA ÇİLEK SATARKEN BU YIL YAŞANAN KURAKLIKTAN DOLAYI ALDIKLARI ÇİLEĞİN ANCAK KENDİ İHTİYAÇLARINI KARŞILADIĞINI BELİRTTİ.

Güneydoğu’da yaşanan kuraklık, çilek ve böğürtlen üreticisini zor duruma soktu
113 views
16 Eylül 2021 - 13:10

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetersiz yağış nedeniyle ’Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ alan Sason çileği ve böğürtlende yüzde 50 ve üzeri verim kaybı yaşandı.

Bölgede yaşanan kuraklık Batman’da 2021 yılında iklim faktörlerine bağlı olarak yetersiz yağış nedeniyle Sason’daki böğürtlen ve çilek üreticilerinin kayıtlı üretim alanlarında yetiştirdikleri ürünlerde yüzde 50 ve üzeri verim kaybına neden oldu. Hibeli çilek desteğiyle ilçede çilek üretimi yapan çiftçilerden Deniz Kahraman, geçtiğimiz yıllarda bu dönemde yurt içi ve yurt dışına çilek satarken bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı aldıkları çileğin ancak kendi ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti. Kahraman, “Son aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle görüldüğü gibi çileklerimizi kurumuş durumda. Her yıl bu vakitlerde yüksek rekolte elde edebiliyorduk. Normalde bir dönümden 3 ton verim alabiliyorduk. Ancak bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı yüzde 70 verim alamadık. Bu yıl ancak yüzde 30 verim alabildik. Geçtiğimiz yıllarda bu mevsimde yurt içi ve yurt dışına satış yaparken bu yıl ancak bize yetecek kadar verim alabiliyoruz. İlçedeki tüm çilek üreticileri bu kuraklıktan etkilenmiş durumda. Muhtemelen bu çilekleri kaldırıp tekrar ekeceğiz” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.