Batman Havadis

Batman’da koza hasadı başladı

BATMAN’IN SASON İLÇESİNDE YETİŞTİRİCİLER TARAFINDAN BESLENEN İPEK BÖCEKLERİNİN KOZA ÖRME İŞLEMİNİ TAMAMLAMASIYLA KOZA HASADINA BAŞLANDI.

Batman’da koza hasadı başladı
165 views
26 Haziran 2021 - 18:10

Batman’ın Sason ilçesinde yetiştiriciler tarafından beslenen ipek böceklerinin koza örme işlemini tamamlamasıyla koza hasadına başlandı.

Tütüne alternatif olarak yapılan ipek böceği yetiştiriciliğinin her geçen gün yaygınlaştığı Batman’ın Sason ilçesinde 3 aile ile başlayan koza üretimi bu yıl 70 aileye ulaştı. İlçede ilk olarak 2010 yılında 3 aile ile başlayan ipek böceği besiciliği gelirinin iyi olması ve kısa sürede yüksek kar elde etmeyi hedefleyen ailelerin yeni uğraşı haline geldi. İpek böceği besiciliği sayesinde 35-40 gün gibi kısa sürede aileler, 10 bin ile 20 bin arasında gelir elde ediyor. İlçede devletin sağladığı destek ile besim evlerinin yapılmasıyla her geçen yıl daha da üst seviyelere taşınan koza üretimi İlçeye 450 bin ile 500 bin lira gibi bir getirisi oluyor. Yaklaşık bir hafta süren koza hasadının ardından elde ettikleri kozaları fırında kurutan besiciler, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine göndererek kilosunu 90 liradan satışa sunuyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.