Batman Havadis

Batman’da dağ zirvelerinde toplanan pancar, İstanbul’da satışa sunuluyor

BATMAN’IN SASON İLÇESİNE BAĞLI 3 BİN RAKIMLI MERETO VE ZOVESER DAĞLARINDAN KIRSALDAKİ VATANDAŞLAR TARAFINDAN TOPLANAN GÜLLÜK PANCARI, ÇUVALLARLA İSTANBUL’A GÖNDERİLEREK SATIŞA SUNULUYOR.

Batman’da dağ zirvelerinde toplanan pancar, İstanbul’da satışa sunuluyor
139 views
17 Mayıs 2021 - 14:10

Batman’ın Sason ilçesine bağlı 3 bin rakımlı Mereto ve Zoveser dağlarından kırsaldaki vatandaşlar tarafından toplanan güllük pancarı, çuvallarla İstanbul’a gönderilerek satışa sunuluyor.

Sason ilçesiyle Bitlis ve Muş illeri sınırında bulunan Merto ve Zoveser dağlarında ilkbaharın gelmesiyle yetişen güllük pancarı, yöredeki birçok vatandaşın geçim kaynağı oldu. Bölgedeki vatandaşlar tarafından toplanarak çuvallara konan Güllük pancarı başta İstanbul olmak üzere büyük illere gönderilerek satışa sunuluyor. Topladıkları pancarı ortalama kilosun 5 liradan satışa sunduklarını belirten vatandaşlardan Muhammed Rençber, “Mereto ve Zoveser dağlarından topladığımız pancarı, ilçe merkezine getirip çuvallar halinde başta İstanbul olmak üzere batı illerine gönderiyoruz. Bir kişi günde yaklaşık 200 kilo güllük pancarı toplayabilir. İlkbaharda bizim geçim kaynağımız bu pancardır. Benim gibi yüzlerce genç bu dağlardan pancar toplayarak geçimini sağlıyor. Bu pancar çok vitaminli ve doğal olduğu için birçok hastalığa da iyi geldiği biliniyor. Poşetlenerek kışlık olarak da kullanılabildiği için alanlar genellikle torba halinde alıyor” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.