Batman Havadis

Batman’da çöp sahasında elektrik enerjisi üretimine başlandı

BATMAN BELEDİYESİ TARAFINDAN YAP, İŞLET, DEVRET MODELİ İLE HAYATA GEÇİRİLEN ‘BATMAN KATI ATIK ENTEGRE TESİSİ’NDE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANDI.

Batman’da çöp sahasında elektrik enerjisi üretimine başlandı
189 views
03 Aralık 2020 - 15:40

Batman Belediyesi tarafından yap, işlet, devret modeli ile hayata geçirilen Batman Katı Atık Entegre Tesisinde elektrik üretimine başlandı.

Raman sahasında daha önce vahşi depolama alanı olan çöp sahasında incelemelerde bulunan Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Yürük ve Muzaffer Özkan’a ilgili belediye birim müdürleri ve katı atık sahasında yüklenici firma yetkilileri eşlik etti. 8 Kasım 2019 tarihinde Belediye Başkanlığı ile Anahtar Enerji AŞ arasında imzalanan sözleşme gereği zamanla vahşi depolama sahasının ıslahı, Biyokütle Elektrik Santrali, katı atık ayrıştırma tesisi, tehlikeli atıkların berterafı tesisi, kompost tesisi, seracılık, sosyal yaşam alanları gibi sosyal projelerine de imza atılacak.

Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Yürük, santralin kurulu gücünün 1,56 megavat ile 4 ünite halinde 6,241 megavat elektrik enerjisine ulaşacağını söyledi. Günlük çöp miktarının artırılması durumunda yıllık ortalama üretimin 50 milyon kilovat saat eviyelerine kadar artabileceğine dikkat çeken üstlenici firma yetkilileri bunun da ortalama 35 bin 700 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek enerji üretimine denk geleceğine dikkat çekti.

Batman Biyokütle Enerji Santrali kapsamında yenilenebilir enerjiyi kaynak olarak kullandığı için sera gazı etkisini azalttığına dikkat çeken yetkililer, “1 ton metan gazının sera gazı etkisi 1 ton karbondioksitin 28 katı kadar fazladır. Santralde senelik ortalama 14 milyon 300 bin ton metan gazı bertaraf edilecektir” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.