Batman Havadis

2 bin 973 rakımlı Mereto Dağında bal üretimi

BATMAN’DA 2 BİN 973 RAKIMLI MERETO DAĞINA ÇIKAN ARICILAR, BURADA 2 BİN ÇEŞİT ÇİÇEKTEN BESLENEN ARILARDAN BÖLGENİN EN KALİTELİ BALINI ELDE EDİYOR.

2 bin 973 rakımlı Mereto Dağında bal üretimi
229 views
20 Eylül 2020 - 11:30

Batman’da 2 bin 973 rakımlı Mereto Dağına çıkan arıcılar, burada 2 bin çeşit çiçekten beslenen arılardan bölgenin en kaliteli balını elde ediyor.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 2 bin 973 metre yüksekliği bulunan Mereto Dağı teklerinde uzun yıllar arıcılık yaptığını ve ürettiği kaliteli balı ülkenin dört bir yanına pazarladığını ifade eden İlyas Can, Kozluk’un çiçek çeşitliliği, verimli yaylaları ve elverişli iklimi sayesinde bal üreticileri için oldukça elverişli bir coğrafyada yer aldığını söyledi. Bu yıl geçtiğimiz yıllara nazaran daha az ürün elde ettiğini ifade eden Can, bölgede piyasada organik olduğu söylenen pek çok balın, şeker, glikoz gibi tatlandırıcılarla takviye edildiğine dikkat çekti. Az miktarda elde ettiği Karakovan, Petek ve süzme balının her türlü tahlile açık olduğuna vurgulayan Can, Mereto balının bölgenin önemli bir markası olma yolunda ciddi yol kat ettiğini sözlerine ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.